मासिक आधा लाख नेपाली काम खोज्दै विदेशतिर

काठमाडौं । मुलुक छाडेर बर्सेनि करिब ५ लाख नेपाली बिदेसिन्छन् । तीमध्ये लगभग ८० प्रतिशत औसत मासिक २५ हजार रुपैयाँका लागि खाडी मुलुक र मलेसिया पुगेका छन् । स्वदेशमा अवसर र सम्भावना नदेखेर डेढ दशकको अवधिमा ५० लाखले विदेशी भूमिमा रगत–पसिना बगाइसके । अहिले पनि करिब १५ लाख नेपाली ५० डिग्रीको अरबको तातो भोगिरहेका छन् ।

nepali flying abroadको लागि तस्बिर परिणाम

चालु आर्थिक वर्षको साउनदेखि माघसम्मको तथ्यांक हेर्ने हो भने मासिक औसत ५० हजार नेपाली रोजगारीका लागि बाहिरिएको देखिन्छ । गएको महिना माघमा ५२ हजार ४ सय ५२ जनाले श्रमस्वीकृती लिएकोमा ३० हजार ९ सय ७२ जना नयाँ र २१ हजार ४ सय ८० जना पुनः श्रम स्वीकृती लिनेहरु छन् । त्यस्तै पुसमा ५२ हजार ७ सय ९२ जनाले श्रम स्वीकृती लिएकोमा ३० हजार ८ सय ६३ नयाँ र २१ हजार ९ सय २९ जना पुनः स्वीकृति लिने छन् । मंसिरमा पनि यो संख्या ५० हजारभन्दा बढी छ । चालु आवका सबै महिनामा श्रमस्विकृति र पुनस् स्विकृति लिएर विदेशिने नेपालीको संख्या ५० हजारको हाराहाराीमा छ ।

कस्ता काममा जान्छन् धेरै नेपाली :
वैदेशिक रोजगारीमा जाने अधिकांश नेपाली अदक्ष वा अर्धदक्ष छन् । सीप सिकेर जाने प्रवृत्तिमा पछिल्लो समय केही सुधार भएपनि अझैपनि अदक्ष कामदारको नै बाहुल्य देखिन्छ । यसरी बिनासीप जाने कामदारले आफूले चाहेअनुसारको काम पाउँदैनन् । रोजगारदाता कम्पनीले दिएको जस्तोसुकै काम पनि गर्नुपर्ने अबस्था आउने सम्बन्धित कामदार तथा वैदेशिक रोजगारसँग सम्बन्धित व्यक्तिहरु बताउँछन् ।

वैदेशिक रोजगार विभागका प्रवक्ता मोहन अधिकारीका अनुसार धेरैजसो नेपाली कामदार मलेसिया तथा खाडी मुलुकहरुमा छन् र उनीहरुले गर्ने काम धेरैजसो शारीरिक परिश्रम नै हो । धरैजसो कामदार भौतिक संरचना निर्माण, पेन्टिङ, फर्नीचरको काम, फलामको काम, ड्राइभिङ, सेक्युरिटी, होटल तथा गेस्टहाउसमा क्लिनिङ आदिका लागि जान्छन् ।

नेपालबाटै सीप सिकेर जान सकेमा नेपाली कामदारले पनि रोजेको कामसँगै आकर्षक तलब तथा सुविधा पाउन सक्ने प्रवक्ता अधिकारी बताउँछन् । विदेश जानुअघि आफू जाने कामको अनुभव सम्भव भए नेपालमै लिन र त्यो सम्भव नभए कामसँग सम्बन्धित तालिम वा जानकारी लिएर जान विभागले अनुरोध गर्दै आएको छ ।
बाह्रखरी अनलाईन

 

त्रिशूली नदीमा शिक्षक हामफाले

१० असोज, नुवाकोट । नुवाकोटको त्रिशूली नदीमा सोमवार अपरान्हदेखि एक शिक्षक हामफालेर वेपत्ता भएका छन् । नदीमा वेपत्ता शिक्षकको स्थानीयवासी, आफन्त तथा प्रहरीले खोजी जारी ...