उत्तर कोरियाले आगामी मे महिनामा आणविक भट्टी बन्द गर्ने

 

विगत लामो समयदेखि अमेरिका विरुद्धमा खरो उत्रदै आएको उत्तर कोरियाले आगामी मे महिनामा आणविक भट्टी बन्द गर्ने घोषणा गरेको छ । उत्तर कोरियाका सर्वोच्च नेता किम जोङ उनले आइतबार यस्तो घोषणा गरेको चिनियाँ समाचार संस्था सिन्ह्वाले जनाएको छ ।
किम जोन उनको भनाई उध्रित गर्दै दक्षिण कोरियाको ब्लू हाउस अफ साउथ कोरियाका अनुसार अबको एक महिनाभित्रैमा उत्तर कोरियाले मुख्य न्यूक्लीयर टेष्ट साइट खुला रुपमा बन्द गर्नेछ ।

 

दुई दिनअघि भएको वार्तामा दक्षिण कोरियाका राष्ट्रपति मुन जेई इनसँग उत्तर कोरियाका सर्वोच्च नेता उनले त्यस्तो बताएको जनाइएको छ । दक्षिण कोरियाका बरिष्ठ प्रेस सेक्रेटरी योन योङ चानलाई उध्रित गर्दै सिन्ह्वाले जनाए अनुसार अन्तर्राष्ट्रिय समुदायलाई देखाएर पारदर्शी रुपमा उत्तर कोरियाले आणविक भट्टी बन्द गर्नेछ । किम उनले दक्षिण कोरिया र अमेरिकाका प्रतिनिधिहरुलाई साझी राखेरै आणविक भट्टी बन्द गर्ने जनाएका छन् ।

 

उत्तर कोरियासँग प्योङ्री न्यूक्लीयर टेष्ट साइटसहित अन्य छ वटा न्यूक्लीयर टेष्ट साइटहरु रहेका छन् । उत्तरको यस्तो कदमलाई उक्षिण कोरियासहित विश्वभरबाट प्रशंसा सुरु भएको छ ।  यसअघि गत शुक्रबार दुई देशका बीचमा भएको शान्ति वार्तामा कोरियाली प्रायद्धिपमा कुनै प्रकारको हतियारको होडबाजी नगर्ने र गर्न नदिने तथा उत्तर कोरियाले आणविक भट्टी बन्द गर्ने सहमति भएको थियो ।

देउवालाई भेटेर ओलीले भने- तत्काल संकटग्रस्त क्षेत्र घोषणा गरियोस्

प्रमुख प्रतिपक्ष दल नेकपा एमालेले बाढी, पहिरो र डुबानबाट भएको क्षतिको तथ्यपरक वितरण तत्काल संकलन गर्न सरकारसँग माग गरेको छ । एमालेले बाढी पहिरो प्रभावित ...