मुख तथा दन्त स्वास्थ्यलाई प्राथमिकता दिइने – स्वास्थ्य राज्यमन्त्री पद्मा आर्याल

0

स्वास्थ्य राज्यमन्त्री पद्मा आर्यालले मुख तथा दन्त स्वास्थ्यलाई प्राथमिकता दिइने बताएकी छन् । अहिलेसम्म सरकारले मुख तथा दन्त स्वास्थ्यलाई प्राथमिकतामा पार्न नसकेको स्वीकार्दै अव त्यस्तो नहुने ठोकुवा गरेकी छन् । नेपालका ओरल मेडिसिन एण्ड रेडियोलोजीसंग सम्बन्धित विशेषज्ञहरुको २ दिने कार्यशाला गोष्ठीलाई सम्वोधन गर्दै मुख स्वास्थ्य नीतिको व्यवहारिक कार्यान्वनय हुन नसक्दा अप्ठेरो भएको बताइन ।

उनले पुरानो नीति नियमका कारण अहिले रिजल्ट दिन नसकिएको समेत दावी गरिन । व्यवस्था र संरचनामा फेरबदल भएपनि मानिसको काम गर्ने शैली र तरिका उस्तै भएृको भन्दै सोचेअनुरुप काम नभएको बताइन । नयाँ संरचनामा जाँदै गर्दा करीब ७०० नयाँ स्वास्थकर्मी थप्न लागेको भन्दै त्यसबेला मुख तथा दन्त स्वास्थ्य सम्वन्धी जनशक्ति तयार गरेको बताइन । नेपालमै पहिलो पटक भएको यो गोष्ठीमा स्वदेश तथा विदेशका करीब २०० जना प्रतिनिधिहरुको सहभागिता थियो ।

 

यस गोष्ठीमा स्वदेशी तथा विदेशी विशेषज्ञहरुद्धारा अन्तराष्ट्रिय स्तरमा भईरहेको मुख स्वास्थ्य तथा यसका डायग्नोष्टिक प्रविधिका बारेमा छलफल गरेका थिए । आयोजक कमिटिका सदस्य डा अंकित साहका अनुसार पहिलो दिन कोन बेम कम्प्युटेड टोमोग्राफी (सीबीसीटी) प्रविधिको बारेमा छलफल तथा प्रस्तुति रहनेछ । आज दोस्रो दिन दाँत सम्वन्धी मेडिकल आकस्मिकतामा डेन्टल लेजरको प्रयोग लगायतका विषयमा प्रस्तुति दिइएको थियो । गोष्ठी आजै समापन हुनेछ ।

No comments

सरसफाई सप्ताह महाअभियानको चौथो संस्करण सम्पन्न

विदुर नगरपालिका क्षेत्र भित्र रहेका सार्वजनिक स्थल सरसफाई गर्ने उद्देश्यले विदुर सिटी युथ क्लबले आयोजना गरेको सरसफाई सप्ताह महाअभियानको चौथो संस्करण आईतबार सम्पन्न भएको छ ...