मकै छोडाउने मेसिन वितरण

रसुवाको नौकुण्ड गाउँपालिकाका कृषक समुहलाई मकै छोडाउने मेसिन वितरण गरिएको छ । गाउँपालिकामा मकै उत्पादन बढ्दै गएकोले कृषकको सहजताका लागि कृषि विकास शाखाले ८ वटा समुहलाई मेसिन वितरण गरेको हो । कृषकको समय र लगानी बचाउनका लागि मेसिन वितरण गरिएको कृषि शाखा प्रमुख शम्भुप्रसाद राईले बताए ।

मकै छोडाउने मेसिन कृषक समुहलाई ७५ प्रतिशत अनुदान उपलब्ध गराइएको शाखा प्रमुख राईले बताए । ११ हजार पर्ने मेसिनलाई अनुदानमा कृषक समुहलाई दुई हजार सात सय ५० मा उपलब्ध गराइएको छ । कृषि सामग्री गाउँमा नै आएपछि कृषक हर्षित भएका छन् ।

गाउँमा कृषि शाखा सञ्चालनमा आएपछि कृषकलाई सहज भएको कृषक होमबहादुर लामाले बताए । यसअघि विउ लिनका लागि चार घण्टा हिँडेर कालिकास्थान जानूपर्ने भएपनि स्थानीय तह आएसँगै सहज भएको उनले बताए ।

‘कृषि शाखाले जनचेतना दिएर, विउ विजन पनि दिएको छ, कृषक लामाले भने, अहिले अहिले गाउँमा तरकारी खेती गर्ने पनि बढेका छन् ।’ कृषि शाखाले गाउँपालिकामा कृषिमा आधुनिकिकरण गर्नका लागि विशेष खालको योजना ल्याइरहेको छ ।

यसअघि मकैको विउ वितरण गरेको शाखाले यो पटक मेसिन वितरण गरेको जनाएको छ । यसअघि गाउँपालिकाका ६० जना कृषकलाई ५० प्रतिशत अनुदानमा रामपुर कम्पोजिट र अरुण २ जातको १२ सय केजी मकैको बिउँ वितरण गरिएको शाखाले जनाएको छ ।

गाउँपालिकामा कृषि कार्यक्रम सञ्चालनका लागि ६३ लाख बजेट छुट्याइएको थियो । शाखाले दिएको जानकारी अनुसार यो वर्ष अनुदानमुखी कार्यक्रम, नयाँ प्रविधिमैत्री कार्यक्रम, गोठ सुधार, तालिम सञ्चालन, माटो जाँच, तरकारीको विउ वितरण लगायतका कार्यक्रम सञ्चालन भइरहेको छ । 

विद्यासुन्दरज्यू ! यो खुलामञ्च हो कि डम्पिङ साइड ?

राजधानीमा रहेका महत्वपूर्ण सार्वजनिक स्थलहरु मिचिने र अतिक्रमण हुने क्रम तीव्र बनेको छ । यस्तै अतिक्रमणको चपेटामा परेको छ राजधानीको मुटुमा रहेको खुल्लामञ्च । खुलामञ्चको ...